Loading

Ponadczasowa moda w budownictwie

Budowa domu musi być oparta na solidnych fundamentach. Magazyny i portale wnętrzarskie z każdym kwartałem proponują coraz to nowocześniejsze i modniejsze rozwiązania dekoracyjne. I jeśli wystrój poszczególnych pomieszczeń możemy dowolnie zmieniać co kilka lat wprowadzając inne dodatki, czy zmieniając kolor ścian, to wybierając materiał, z którego zbudujemy elewację naszego domu powinniśmy pomyśleć długoterminowo. Deszcz, mróz, śnieg, słońce i wiatr niekorzystnie wpływają na ściany domu. Z tego też powodu materiały, które zostaną wykorzystane do wykończenia elewacji powinny być odporne na mróz, wilgoć i działanie promieni słonecznych.

Klasyczne tynkowanie

To jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najtańszych sposobów wykończenia elewacji. Wykorzystuje się tutaj tynki cienkowarstwowe, które nakłada się bezpośrednio na wełnę mineralną lub styropian oraz tynki cementowo-wapienne, którymi pokrywa się ściany jednowarstwowe. Użycie takich materiałów pozwala na dowolne dobranie koloru elewacji w zależności od naszego gustu, a nawet stworzenie geometrycznych wzorów. Jest to dosyć trwała metoda, ale zwykle co kilka, kilkanaście lat potrzebne jest powtórne nałożenie tynku. Niestety jednak taki rodzaj elewacji nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy chociażby uderzenie piłką, czy mocniejszy grad, żeby pojawiły się nieestetyczne pęknięcia i ukruszenia.

Solidna cegła

Cegła klinkierowa jest materiałem bardzo trwałym. Nadaje fasadzie stylowy wygląd i jest dostępna w wielu kolorach. Odcień, wraz z upływem czasu, może ulec przebarwieniu, zwłaszcza w przypadku silnego działania promieni słonecznych. Elementy wykończone cegłą pięknie komponują się z drewnem, ceramiką, kamieniem, tynkiem i innymi nowoczesnymi materiałami. Tutaj zwłaszcza warto zwrócić uwagę na cegły formowane ręcznie, jak te dostępne na stronie sklepu – https://sklep.auroks.pl/cegla-recznie-formowana . Cegły są wykorzystywane przede wszystkim na całej elewacji, ale w modernistycznych projektach można je spotkać na wybranych elementach ścian: dookoła okien i drzwi, lub na narożnikach budynku. Jest bardzo odporna na uszkodzenie mechaniczne. Może wytrzymać bez odnawiania nawet kilkadziesiąt lat. Elewacje z wykorzystaniem cegły to ponadczasowa klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody i zawsze wygląda elegancko.

Inspiracje naturą

W swoich projektach architekci równie często wykorzystują inspiracje naturą. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza elewacje wykonane z drewna, które są używane nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w nowoczesnych budynkach jak centra handlowe, czy biurowce. Drewno jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale nie na czynniki natury. Działanie promieni słonecznych powoduje, że kolor staje się szlachetniejszy, ale długotrwałe działanie wilgoci powoduje niszczenie drewna. Renesans przeżywa również kamień elewacyjny, który posiada również bogate wzornictwo. W tym przypadku, podobnie jak cegła, jest dosyć odporny na czynniki atmosferyczne i mechaniczne, i świetnie prezentuje się w nowoczesnych projektach z wykorzystaniem szkła i drewna.

admin